INTERNÍ NAVIGACE
HomeNovinkyŠkolení „Ochrana měkkých cílů“

Školení „Ochrana měkkých cílů“

Školení „Ochrana měkkých cílů“

V minulém školním roce došlo na jedné z pardubických středních škol k pokusu o teroristický útok, spáchanému jedním z žáků školy. Tragická událost, která si ve finále vyžádala život útočníkem náhodně vybraného člověka a na jejímž konci dobrovolně zemřel i útočník sám vyústila v celou řadu opatření, jejichž cílem je to, aby byly školy a jejich zaměstnanci na podobnou událost připraveny a pokud by k ní došlo, dokázaly jí přestát s co nejmenšími následky.

 

V rámci tzv. přípravného týdne tak ve čtvrtek 31. srpna 2023 na naši školu zavítali mjr. Mgr. Zdeněk Klubrt a por. Mgr. Petr Bačkovský z Krajského ředitelství Policie České republiky Pardubického kraje, aby její zaměstnance teoreticky i prakticky proškolili v tématu Ochrana měkkých cílů. Cílem bylo proškolit a prakticky si vyzkoušet reakci při případném útoku ozbrojeného pachatele na budovu školy. Už před začátkem školení rozmístili policisté v učebně E3, kde cvičení probíhalo různé podezřelé předměty, k jejichž odhalení pak vyzvali. V závěrečné části cvičení si pak pracovníci školy mohli vyzkoušet různá aktivní opatření a taktické postupy, kterými je podle metody USB = Uteč / Skryj se / Bojuj možné v rozlehlejších budovách čelit ozbrojenému útoku tzv. aktivního střelce.

 

Vzhledem k tomu, že je na naší škole jako jedné z mála v Pardubickém kraji vyučován také studijní obor bezpečnostně – právní činnost navázala škola v této oblasti velmi úzkou spolupráci s výše uvedeným útvarem policie s cílem jednak proškolit, ale i také prakticky trénovat přípravu na takovéto situace. Na úvodní školení tak v polovině září navázal praktický nácvik policistů v nově zrekonstruované školní budově na ulici 9. května, další akce jsou pak připravovány odbornými učiteli oboru. Ti mají také v plánu, nacvičovat taktické postupy a reakci na takovou událost v rámci projektových dnů s jeho studenty.

 

Na závěr je dobré říci, že ač vedení školy i zúčastnění učitelé považují absolvované cvičení za velice přínosné, přece jenom společně doufají, že na něm získané znalosti nebudou ve své praxi nikdy potřebovat.

 

 

Share With: