INTERNÍ NAVIGACE
HomeNovinkyProjekt NIKDO BY NEMĚL BÝT ZAPOMENUT – připomenutí památky obětí holocaustu

Projekt NIKDO BY NEMĚL BÝT ZAPOMENUT – připomenutí památky obětí holocaustu

Projekt NIKDO BY NEMĚL BÝT ZAPOMENUT – připomenutí památky obětí holocaustu

Město Moravská Třebová patří k těm částem dnešní České republiky, které se po podpisu nechvalně proslulé Mnichovské dohody na dlouhých šest a půl roku staly přímou součástí nacistické Třetí říše. Tato skutečnost, spolu s poválečnou výměnou obyvatel pak způsobila, že se z historické paměti města vytratilo mnoho skutečností, které často i po několik staletí spoluutvářely jeho každodennost i dějiny. Jednou z nich byla moravskotřebovská židovská komunita, čítající na počátku 20. století přibližně stovku osob.

 

Jako připomínka někdejších židovských spoluobčanů, kteří se v letech druhé světové války stali obětí nacistického běsnění jsou od 90. let minulého století v místech spojených s jejich životy ukládány tzv. kameny zmizelých. V České republice byly první takové kameny uložen do země v roce 2008. Do Moravské Třebové přišla tato hezká tradice na podzim roku 2023. Pamětní kameny, uložený tehdy do chodníku na Lanškrounské ulici, připomínají pohnuté životní osudy Josefíny a Alfréda Lammových a Arnošta Holzmanna. Nejen jim, ale také objevování a dokumentaci osudů dalších obětí holocaustu se už mnoho let systematicky věnuje pan Vladimír Nevlud z Opavy z organizace CEBENA (Cesta bezmoci a naděje).

 

Právě od nej, vzešel na jaře letošního roku nápad, spojit uložení další dvojice kamenů zmizelých a odhalení pamětní desky zdejšímu rodáku Bedřichu Lammovi (1930 – 1945) s rozsáhlejším programem, do kterého by byli kromě zájemců z řad veřejnosti zapojeni také žáci všech moravskotřebovských středních škol. Ze strany naší školy se akce zúčastnily obě třídy 1. ročníku studijního oboru bezpečnostně právní činnost, tedy třídy 1. BČA a 1. BČB a druhačky ze sociální činnosti (2. SČ), Projekt byl pod symbolickým názvem NIKDO BY NEMĚL BÝT ZAPOMENUT úspěšně zrealizován ve čtvrtek 5. června.

 

V ten den dopoledne se pozvaní žáci nejprve shromáždili v sále ZUŠ na moravskotřebovském zámku, kde byli přivítáni panem Nevludem a místostarostou města panem Václavem Dokoupilem. Pak byl v zaplněném sále promítnut dokumentární film Holocaust v Čechách a na Moravě, následovaný přednáškou pana Nevluda nazvanou Život, výzkum a budování historického odkazu Bedřicha Lamma a jeho rodiny, kterou provázela prezentace. Po skončení této části se zúčastnění studenti spolu s pedagogickým doprovodem shromáždili na nádvoří zámku, kde byla každému z nich vydána malá svíčka s logem organizace CEBENA. Se svícemi v rukou a v doprovodu Městské policie se pak vydali na více než kilometrový vzpomínkový průvod městem, jehož první zastávkou bylo parkoviště na Lanškrounské ulici, kde byly ke třem stávajícím slavnostně uloženy další dva kameny zmizelých, připomínající židovskou rodinu Ehrenhaft, která zde také žila. Na výzvu pana Nevluda ukládal první z těchto kamenů spolu s jedním z posluchačů zdejší vojenské školy Pavel Petr, který na naší škole vyučuje dějepis a základy společenských věd, v případě toho druhého byl tento čestný úkol svěřen Kláře Fišárkové, žákyni ze třídy 1. BČB. Celý průvod byl pak slavnostně zakončen u Mariánského sloupu na náměstí T. G. M., kde dohořívající svíce symbolicky obklopily portrét Bedřicha Lamma, nesený do té chvíle v čele průvodu.  Akce se zúčastnila také jeho sestřenice paní Daniela Kronďáková, dodnes žijící v Liberci.

 

Na závěr bychom chtěli velice poděkovat panu Vladímíru Nevludovi, organizaci CEBENA a městu Moravská Třebová za možnost zapojit do této akci naši školu. Věříme, že připomínání tragických událostí druhé světové války neztratilo na své aktuálnosti ani 80 let po jejím skončení. Pro zúčastněné žáky pak holocaust už nikdy nebude pouhým pojmem ze školní výuky, spojeným se statistickým vyjádřením počtu obětí, ale mementem spjatým s konkrétním místem a osudy konkrétních lidí, kteří za svou příslušnost k určité etnické skupině před více než osmdesáti lety platili životem i ve věku, kdy byli jejich vrstevníky.

 

 

Share With: