INTERNÍ NAVIGACE
HomeNovinkyPodzimní poznávací zájezd do Paříže a Anglie

Podzimní poznávací zájezd do Paříže a Anglie

Podzimní poznávací zájezd do Paříže a Anglie

V pondělí 16. října 2023 se celý autobus žáků Integrované střední školy Moravská Třebová vydal na dobrodružnou cestu za poznáním do Paříže a Anglie. Cesta byla dlouhá, ale rychle ubíhala. První den brzy ráno jsme přijeli do Paříže, která se zrovna probouzela. Lidé spěchající do práce, kondiční sportovci v pařížských ulicích, to všechno na nás dýchlo svoji nezaměnitelnou atmosférou tohoto velkoměsta. Tradiční turistické zastávky jako Eiffelova věž, Notre-Dame, Louvre, Tuilerijské zahrady a jiné dokreslovaly rámec naší cesty. Ale přesto jsme hluboko v sobě cítili, že tady je něco víc, něco, co se nedá popsat. Takové zvláštní kouzlo. Až k večeru jsme pochopili, co to je. Rytmus života, kterým toto město tepe, se rozvinul, my jsme viděli malé kavárničky, kde posedávali obyvatelé, přátelé i milenci a povídali si o běžných věcech života. Sklenička vína u toho nemohla chybět. Jen s těžkým srdcem jsme opouštěli toto nádherné město a chápali jsme, proč je jedním z nejmilovanějších na celém světě. Francouzi prostě umí žít a viděli jsme to na každém kroku.

 

Večerní dojezd do Calais a ubytování nám umožnilo si trochu odpočinout po náročné cestě. Ve středu ráno jsme dorazili do Londýna. Přivítalo nás deštivé počasí, tak typické pro tuto zemi. Stará dobrá Anglie! Procházka po Londýně a jeho nejznámější památky – London Eye, Westminster Abby, Downing street, Tower of London, Tower bridge a jiné byly vábivým lákadlem pro všechny z nás. Nejvíc nás ale uchvátil Stonehenge, prastará megalitická památka, která připomíná a dokazuje starobylou historii nejen tohoto místa, ale celé země. S pokorou jsme vstupovali na toto posvátné místo opředené mnoha legendami a zážitek byl velmi hluboký.

 

Ubytování v anglických rodinách prospělo všem v procvičení angličtiny a rozšířilo jejich obzory v „cultural studies“.

 

Jen neochotně jsme opouštěli tuto zemi a vraceli se domů. Chápali jsme, že vše krásné musí jednou skončit. Když jsme přejeli naši hranici a uviděli malé vesničky, drobná políčka a smíšené lesy, vnímali jsme niterně, že i naše země, náš domov má své kouzlo.

 

A jak celý zájezd viděli naši studenti? Tady jsou některé ohlasy…

 

…Rozhodl jsem se vzít svoji sestřenici a jet na zájezd do Velké Británie, abychom se podívali na její krásy a rozhodně nelituji ničeho, co jsem zde zažil. Hned druhý den jsme se podívali do Francie, což byl veliký klenot do mé paměti, protože jsem konečně uzřel krásu Paříže přímo z vrcholu Eiffelovy věže, což byl jeden z největších zážitků, který jsem na zájezdu zažil.

 

Samozřejmě Londýn a jeho úžasné památky mě nadchly natolik, že se mi snad ani nechtělo zpět do České republiky, například Tower of London byl nádherný komplex a v dnešní době bylo již na místě mnoho zajímavých novinek, například duchové, kteří zde procházeli. 

 

Tu největší krásu však zastávají korunovační klenoty, na ně budu vzpomínat do konce života. 

 

Určitě mohu konstatovat, že bez úžasného kolektivu, do kterého počítám krom nás mladých také učitele, průvodce a všechny řidiče, bych si takto zájezd nikdy nemohl užít. 

 

Proto velice děkuji paní učitelce Soně Markové za tuto nádhernou příležitost a doufám, že i jiní studenti školy budou moci v budoucnu prožít tyto krásné chvíle.

 

Filip Šikula, 4. OMA – Bezpečnostně právní činnost

 

Rodina jela supr bombičky. Jel bych tam znova.

 

Adam Skopal, 2. BČB – Bezpečnostně právní činnost

 

Zájezd se mi líbil, poznala jsem novou kulturu. Nejvíce mě zaujal Windsor. Na zájezd bych jela znovu.

 

Adéla Hyblerová, 2. BČB – Bezpečnostně právní činnost

 

Zájezd se mi velice líbil a zaujala mě anglická kultura a jejich chování vůči turistům. Všichni byli zdvořilí, ochotní a milí. Náš průvodce pan Pája nás prováděl všemi malinkými uličkami. Vyznal se i v londýnském metru, a i přes komplikace v něm se vždy všichni dostali ven živí. 

 

Markéta Kopúnová, 3.OMB – Bezpečnostně právní činnost.

 

 

Share With: