INTERNÍ NAVIGACE
HomeNovinkyTECHNOHRÁTKY = 120 žáků ZŠ na turné po naší škole

TECHNOHRÁTKY = 120 žáků ZŠ na turné po naší škole

Vydařené TECHNOhrátky ohýbaly plech, zdily zeď a voněly bramborovým salátem

 

„Déte do toho pořádnó ranu!“ radil svéráznou moravskou mluvou zkušený učitel odborného výcviku klempířů a pokrývačů Luboš Grézl školákům, kteří v dílně vyráželi číselné kódy na plechové štítky. Vzápětí dal tichý průchod svému zjištění: „Myslím, že polovina dětí drží kladivo poprvé v životě!“ Ukázky stavebních oborů však představovaly pouze zlomek bohaté nabídky TECHNOhrátek v Integrované střední škole Moravská Třebová. Ve středu 2. listopadu se sem sjela stovka žáků ze sedmi základních škol z Orlickoústecka a Svitavska, aby se blíže seznámili s vyučovanými obory v oblasti gastronomie, sociálních služeb, bezpečnostně právní činnosti a stavebnictví.

 

Účastníci si vyzkoušeli zvou zručnost na šesti speciálních pracovištích ve dvou školních areálech. V hlavní budově školy v Brněnské ulici je čekala seznamka s obory kuchař–číšník, hotelnictví a sociální činnost. V dílnách a v tělocvičně v ulici J. K. Tyla se prezentovaly obory klempíř, zedník a bezpečnostně právní činnost.

 

Historicky první zednice

Na stanovišti zedníků překvapila „deváťáky“ přítomnost dívky v pracovním oděvu. Byla to žákyně třetího ročníku Žaneta Pokorná. „Inspiroval mě táta, který prováděl rekonstrukce domu a mně s ním tyto práce bavily. Pro holku je to občas složitější, zejména při tahání těžkých věcí. To mi musí pomáhat kluci. Jsem jediná dívka ve třídě, ale jinak jsme super parta. Líbí se mi, že při této práci hned vidím výsledek a něco nechávám za sebou,“ svěřila se Žaneta Pokorná, podle pamětníků první adeptka zednického řemesla v historii ISŠ Moravská Třebová.

„Integrovaná škola je naše rodinné stříbro. V České republice sice nedokážeme vyrábět mobilní telefony, ale umíme vychovávat dobré a poctivé řemeslníky. Kdo z vás je šikovný na ruce, ať neváhá a přihlásí se na některý z mnoha oborů, který tato škola vyučuje,“ vzkázal aktérům TECHNOhrátek při tradičním slavnostním zahájení v Městském muzeu starosta Moravské Třebové Pavel Charvát.

 

Zvládli to i kluci

Pro aktéry předposlední akce projektu v tomto roce bylo pestré spektrum oborů výhodou, neboť na všech stanovištích na ně čekaly různorodé a velice rozmanité činnosti. Například v hotelnictví je čekalo zdobení muffinek ovocem, zatímco u zedníků si vyzkoušeli podle plánku stavbu zdi nejprve z kostiček a poté i ze skutečných cihel.

„Velice zábavné i poučné bylo stanoviště oboru kuchař–číšník. Úkolem žáků bylo z připravených ingrediencí nachystat porci bramborového salátu. Ačkoliv třeba pro většinu chlapců to byla životní premiéra, zhostili se této činnosti se ctí. Ostatně spokojenost s konzistencí, vzhledem a chutí jednotlivých druhů neskrýval ani šéf odborné hodnotící poroty Petr Bui, absolvent moravskotřebové integrované školy a provozní několika významných gastronomických zařízení v Pardubickém kraji,“ uvedl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

 

Organizace klapala na jedničku

Program oboru bezpečnostně právní činnost tentokrát vyslal všechny školáky bez rozdílu na překážkovou dráhu s přeskokem švédské bedny a podlezením lavice. Naopak manuální šikovnost museli žáci prokázat v dílně klempířů, kde si nejprve na signovačce ohnuli plechový štítek a pak do něj vyráželi číselné kódy.

„V oboru sociální činnost bylo v chodu hned pět podpracovišť, takže nikdo z účastníků se nenudil. Skládalo se origami a tangramy, učily základy prstové abecedy, psaní nedominantní rukou nebo přebalování miminek. Nejen zde, ale i na dalších stanovištích vše perfektně fungovalo a zajímavé aktivity nepochybně pomohly žákům základních škol s výběrem jejich následného středoškolského studia,“ zhodnotila vydařenou akci Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

A jak se dělily ovocné dorty? Měly jednoho majitele, neboť v manuální soutěži i ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! prokázala svou suverenitu výprava ZŠ Bystré.


ZDROJ :

https://www.klickevzdelani.cz/Verejnost/TECHNOhratky/category/technohratky/vydarene-technohratky-v-moravske-trebove-ohybaly-plech-zdily-zed-a-vonely-bramborovym-salatem


Share With: